Péče o králíčka

Jen ve stručnosti. :)

 

Než si králíčka přivezeme domů, připravíme vše potřebné viz. ,, Co připravit...,,

Po příjezdu králíčka seznámíme s jeho bydleníčkem a necháme ho v klidu odpočívat. Dáme mu čas, ať se zabydlí a odpočine klidně i pár dní. Je dobré na králíčka mluvit a oslovovat ho jménem, které mu dáte, aby si na něj zvykl.

 

 

 Papání

 

Králíci jsou zvířátka se zažíváním citlivým na změny, a proto musíme veškeré změny a zařazování nového do jídelníčku dělat s opatrností a velmi pomalu!

 

Je dobré, když dostaneme od chovatele papkání, na které je zvyklí a postupně po pár dnech mícháme s Vaším připraveným.

Do 7 měsíců podáváme junior granule a od 6. měsíce začneme postupně přecházet na kvalitní dospělácké granule.

Následně po přechodu na dospělácké granulky, tvoří u dospělích králíčků doplněk a zpestření stravy a pokud má králík k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny, nejsou důležité. Naopak velice důležitá je kvalita granulek nebo směsí pro zakr.králíčky.

U nás se používají granulky od německých firem Ovator a Berkel.

Nikdy nekrmíme granulemi s kokcidiostatiky !!!!!!!!!!

U nás ještě přidáváme sušené bylinky a vločky.

 

Králíček si rád pochutná na zelenince a v menší míře i na ovoci, ale až od 3. měsíce a podáváme zpočátku velmi pomalu a v malém množství, aby si na něj králíček zvykl a neměl z něj zdravotní problémy (např. průjem). Tato složka stravy je pro našeho ušáčka velmi důležitá, protože mu dodává mnoho vitamínu, minerálních látek a vlákninu. Ale je velmi důležité si prostudovat, co náš ušáček může ze zeleninky a ovoce a co v žádném případě nesmí !!!

 

Dáváme velký pozor, aby zeleninka nebyla zapařená, plesnivá a velmi důležité je také každý kousek koupené zeleniny nebo ovoce před podáním umýt a nechat oschnout !!!! To platí i u natí !!! Z obchodu si totiž přineseme zeleninu i ovoce chemicky ošetřené a to není pro našeho ušáčka dobré. Způsobí mu to velké zažívací potíže !!

Nedáváme zeleninku hned z lednice, ale necháme ji ohřát na pokojovou teplotu. Jinak by mohl ušáček trpět průjmem.

Z ovoce je vhodné odstranit pecky a jádra !!!

 

 

TATO STRAVA JE PRO KRÁLÍČKA DŮLEŽITÁ, PROTOŽE MU DODÁVÁ MINERÁLNÍ LÁTKY, VITAMÍNY A VLÁKNINU
 
ZAČÍNÁME ZVYKAT POZVOLNA AŽ PO 3 MĚSÍCI
KOŘENOVÁ ZELENINA,  - MALÝ KOUSEK NEJLÉPE VEČER
VĚTVIČKY JÍVY, VRBY, SMRKU, JABLONĚ BEZ LISTŮ(nedávejte větvičky z peckovin !!! )
LISTY MALINÍKU, OSTRUŽINÍKU


Více zde: https://usackove.webnode.cz/pece-o-kralicka/

Tím nejdůležitějším pro králíčka je kvalitní seno, kterého by měl mít dostatek celý život a každý den neomezené množství. Může se stát, že některý králíček toho bude zneužívat a bude ze senem plýtvat a nechávat ho udupané na zemi. Na to zabere jen nedávat plné jesličky, ale krmit častěji po menších dávkách :)

Velmi důležitá je také každý den čerstvá voda. Vhodné je do pitné vody přidávat Acidomind K dle návodu (vhodná prevence proti množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií).

 

Péče o drápky a srst

Kontrolujeme délku drápků a správnou dobu střihání poznáme, když drápky vykukují z chloupků. Střiháme speciálnimi kleštičkami na drápky, které koupíme v každém zverimexu. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit, jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části. A musíme dávat pozor, abychom nestřihli tam, kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro Vás (králíček hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.

O srst se každý králíček stará sám. Jsou to velmi čistotná zvířátka. Jen když máme králíčka s dlouhou srstí musíme ho pročesávat, aby se mu srst nezacuchávala a nezplstnatěla. Postačí malý hřebínek. My používáme klasický malý hřebínek pro pejsky. Česat můžeme králíčka také když přelínává, velmi mu tím pomůžeme !

Nikdy králíčka nekoupeme !!!!  Už jsou na trhu sice i speciální šampony, ale nekupovat a nepoužívat !!!! 

 

Veterinární péče

Důležité je králíčka nechat ve věku 10 týdnů naočkovat. Králík musí být v době očkování naprosto zdráv. Očkuje se proti myxomatóze a králičímu moru každý půl rok nebo rok, dle typu vakcíny.

 

Hygiena klece

Podestýlka v záchůdku

Když králíčka naučíme čistotě a použití záchůdku, klec můžeme zaméct jen dle potřeby a to jen spadlé kousky sena a případně nějaký bobeček. Téměr veškerou potřebu bude vykonávat na naučený záchudek. Častěji čištíme dle potřeby záchůdek (ze záchůdku se lopatkou přesejí bobky a vyberou se hrudky moči, takže zůstane jenom čistá podestýlka a to každý den). Velmi důležité je také držet v čistotě misku na jídlo a napáječku. Je dobré dle potřeby i vydensifikovat a to i celou klec.

Co pořídit do záchůdku ? Vhodné jsou slaměné paletky nebo Asan nebo jen hoblinky.

Na hlodání

Králíčci musejí stále něco hlodat, při čemž si obrušují stále dorůstající řezáky.

Vhodné jsou čerstvé větvičku buku, vrby, jedle



Více zde: https://rabbitworld.webnode.cz/strava-pece-bydleni/

 

Hlodání dobré na zoubky

Králíček by měl stále obrušovat své zoubky. To dělá každý den při papkání sena, ale ještě mu můžeme přilepšit větvičkami nejlépe ovocných stromů(např. z jabloně, hrušně). Dáváme pozor, aby větvičky nebyly chemicky ošetřené a nesmějí být z peckovin !!!!!!! (třešen, višen, švestka,..) Velmi vhodné jsou i dubové větvičky, jsou dobré hl. na zažívání.

 

Pro králíčky a jejich zoubky jsou vhodné i větvičky z ovocných stromů (např. z jabloně, hrušně). Dáváme pozor, aby větvičky nebyly chemicky ošetřené a nesmějí být z peckovin (třešen, višen, švestka,..) Velmi vhodné jsou i dubové větvičky, jsou dobré hl. na zažívání.

Více zde:
https://farma-hluboka.webnode.cz/hobby-chov-zakrslych-kralicku/pece-o-kralika/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: https://www.webnode.cz

 

Na hlodání

Králíčci musejí stále něco hlodat, při čemž si obrušují stále dorůstající řezáky.

Vhodné jsou čerstvé větvičku buku, vrby, jedle



Více zde: https://rabbitworld.webnode.cz/strava-pece-bydleni/